Według najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Warszawski Instytut Bankowości tylko 21% badanych robi na bieżąco kopie zapasowe swoich danych, zaledwie 31% nie stosuje tych samych haseł do różnych kont, a 16% badanych jest pewna wiarygodności informacji, które znajdą w internecie. Dane te pokazują jak niska jest świadomość cyberbezpieczeństwa.
Fundacja Warszawski Instytut Bankowości realizuje projekt Bezpieczeństwo w Cyberprzestrzeni, a jednym z działań jest Ogólnopolski Test wiedzy Cyber Geniusz Uczeń, którego celem jest aktywizowanie młodzieży do świadomego korzystania z nowych technologii, obudzenie w nich pasji, pokazanie, że cyberbezpieczeństwo może być obiecującą ścieżką kariery,
Test Cyber Geniusz Uczeń odbył się w czerwcu 2022 r. i składał się z dwóch etapów:
- ETAP I – dla wszystkich chętnych uczniów szkół podstawowych. Polegał na rozwiązaniu testu online, który wyłonił 50 najlepszych uczestników.
- ETAP II – w którym liczyła się poprawność odpowiedzi, ale także czas ich udzielania.
W Teście wzięło udział blisko 650 uczniów, z których wyłoniono największe talenty w dziedzinie cyber! Uczestnicy Testu podnieśli poprzeczkę bardzo wysoko, a wyniki były bardzo wyrównane.
W finale wyłoniono 10 najlepszych Cyber Geniuszy w Polsce!
Miejsce 1: Jakub Żygoń, Szkoła Podstawowa nr 8 w Chełmie
Miejsce 2: Marcin Miler, Szkoła Podstawowa nr 9 w Siedlcach
Miejsce 3: Patrycja Kowalczyk, Szkoła Podstawowa nr 56 w Łodzi
Miejsca 4-10: Kajetan Dutkiewicz, Piotr Wróbel, Gabriela Pasierbiewicz, Bartosz Klonowski, Franciszek Jabłoński, Jakub Malinowski, Magdalena Kopyto
Serdecznie gratulujemy!
____________________
Projekt Bezpieczeństw w Cyberprzestrzeni jest częścią sektorowego Programu Bankowcy dla Edukacji. Jego głównym celem jest podnoszenie poziomu wiedzy na temat cyberzagrożeń, kształtowanie właściwych postaw oraz popularyzacja gospodarki elektronicznej. Projekt skierowany jest do dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów.
Więcej na stronie: cyber.wib.edu.pl